ŞARKÖY’E 5 BİN KİŞİLİK 4 MİLYON LİRALIK AMFİ TİYATRO YAPILACAK

Şarköy Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı Yapıldı

 

Şarköy Belediye Meclisi üyeleri, 2 Mayıs 2016 Salı günü, Kent Müzesi, Belediye Meclis Toplantı Salonunda gündeminde yer alan maddeleri görüşmek üzere bir araya geldi.

Belediye Başkanı Süleyman Altınok, yaklaşık değeri 4 milyon lirayı bulacak, Sarayburnu mevkiine 5 bin kişilik amfi tiyatro ile yel değirmeni yapılacağını, Şarköy Doğalgaz anlaşmalarının tamamlanmasının ardından, 1,5 yıl içinde şehir merkezine boru şebeke hattının döşeme çalışmalarının başlayacağını ifade etti.

 

Belediye Meclis toplantısında AKP’li belediye meclis üyeleri 4 yazılı önerge verdi. Belediye Başkanı Süleyman Altınok, alınacak kararların Şarköy’e hayırlı olmasını diledi.

Gündemin 1.maddesinde yer alan 2015 yılı Kesin Hesaplarının görüşülmesi ile ilgili madde okunarak kabul edildi.

Gündemin 2.maddesinde yer alan tam zamanlı 1 adet sözleşmeli avukat çalıştırılması ve ödenecek ücretin tespit edilmesi talebi geri çekildi. Belediye Başkanı Altınok, avukat alınmasından vazgeçildiği için gündem maddesini geri çektiklerini ifade ederken, AKP’li Meclis Üyesi Kemal Türkoğlu “Madem vaz geçecektiniz niçin getirdiniz. Birilerine hayal kurdurup, vaz geçiyorsunuz.” diye ifadede bulundu.

Gündemin 3.maddesinde, Derin Deşarj Ünitesinin bulunduğu Kovalık Mevkiindeki parsellerle ilgili Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlak Dairesi’nin biyolojik arıtma tesisleri yapılabilmesi amacıyla parsellerde plan tadilat talebi görüşülerek kabul edildi.

Gündemin 4.maddesinde Cumhuriyet Mahallesi İnönü Caddesinde yer alan işletmelerin binaların bahçelerine pergule yapmaları imar kanuna göre yasak olması nedeniyle, ticari lejant verilerek yasal hale getirildi. Alınan kararda plan notuna binaların bahçelerine kaldırılabilir, sökülebilir, takılabilir malzemeyle apartman sakinlerinin muvakkatı alınarak pergule yapma izni verildi.

Gündemin 5.maddesinde Camikebir Mahallesi 197 ada 5 nolu parselin batı yönünde yerli sokak üzerinde bulunan 155,23 m2’lik alanın kamulaştırılma talebi kabul edildi.

Gündemin 6.maddesinde Mehmet Özer adlı vatandaş talebini geri çektiği belirtildi.

Gündemin 7.maddesinde Hoşköy Mahallesi’ndeki 3321-3322 nolu parsellerin sağlık ocağı lejantının değiştirilmesi talebi komisyona havale edildi.

Gündemin 8.maddesinde tam zamanlı İnşaat ve Harita mühendisi alınması talebi ile 3 bin 160 TL aylık ücret ödenmesi kabul edildi.

AKP’li Belediye Meclis Üyeleri, yağan yağmurlarla araziden gelen suların İshaklı Mahallesi merkezi içerisine gelerek olumsuz durum oluşturduğu, vatandaşların belediyeye sorunlarını anlatmasına rağmen çözüm sağlanmadığının kendilerine iletildiğini belirterek yazılı soru önergesi verildi.

Belediye Başkanı Süleyman Altınok “Elimizde büyük büs yok, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne durumu ilettik, gelir gelmez sorun çözülecek” ifadesinde bulundu.

AKP’li meclis üyeleri Sarıcapaşa Caddesi, Liman girişi karşısında yapılmakta olan şehitlik parkının yer seçimi ile ilgili vatandaşlardan tepki geldiğini ifade eden yazılı önerge verdiler. Önergede, eğlence mekanlarının merkezinde şehitlik parkının yapılmasının maneviyatı yüksek bu tarz mekanlar için doğru olup olmadığı, şehre hakim Saraybayırı gibi bir yerde yapılmasının tercih edilebileceği yönünde ifadeler yer aldı. Meclis Üyesi Engin Sadunoğlu, yaz sezonu sonrası şehitlik parkının alkol alanlardan nasıl korunacağını belirterek “Burası pek matem yeri değil” ifadesinde bulundu. Meclis Üyesi Kadem Perçin de, şehitlik parkının güvenlik tedbirlerinin nasıl sağlanacağını ifade etti. Başkan Altınok, meydanda göz önünde olmasını daha doğru bulduklarını, vatandaşlardan olumlu destek gördüklerini belirtti.

AKP’li Meclis üyelerinin verdiği 3.yazılı önergede İnönü Caddesinde yapılan düzenlemenin yaz sezonu öncesi yapılması, esnafa zarar verip vermeyeceği, otopark sorununun nasıl çözüleceği yönünde oldu. Meclis Üyesi Kemal Türkoğlu da eski cennet motel arsasının otopark için değerlendirilebileceği önerisini getirdi.

Belediye Başkanı Süleyman Altınok, İnönü Caddesi düzenlemesinin Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapıldığını, yaz sezonu sonuna bırakılması yönündeki teklifinin kabul edilmediğini, Mürefte sahilde de benzer bir caddenin yapılacağını, otopark olarak eski cennet motel arsasının düşünülebileceğini ifade ederek, Beyaz Balina- Namık Kemal Parkı arası çalışacak nostaljik trenin  lastik tekerlekli, şarj edilen, 2 vagon 48 kişi kapasiteli olacağını belirtti. Minibüs ve taksi esnafına zarar verip vermeyeceği sorusuna da Başkan Altınok, vermeyeceği ifadesini kullandı. Teslim süresi 90 gün olan İnönü Caddesinin yaz sezonuna yetiştirileceği belirtildi. Nostaljik Trenin 1 milyon 900 bin TL’ye mal olacağı, 240 bin TL’yi Şarköy Belediyesi’nin karşılayacağı kaydedildi.

AKP’li Meclis üyelerinin verdiği 4.yazılı önergede Saraybayırı mevkiine yapılacak amfi tiyatronun, Şarköy turizmine, ekonomisine nasıl bir katkı sağlayacağı, bu projeden daha öncelikli ihtiyaçların niçin düşünülmediği ifade edildi.

Başkan Altınok, amfi tiyatronun 13 bin m2 arazi üzerine 5 bin kişi kapasiteli olacağını, içinde bir çok etkinlik düzenleneceğini, seyir terası ve lokantası bulunan  ayrıca bir yel değirmeni de yapılacağını belirtti. Meclis Üyesi Kemal Türkoğlu, amfi tiyatro yapılan yerin şehir merkezinden uzak olduğunu ifade ederek “Yaz sezonu kargalar mı orada tiyatro yapacak” dedi. Meclis Üyesi Fatma Dindar “Şehir merkezini yaymak gerekiyor” dedi.

Şarköy Belediyesi’ne ait arazi dışında, 780 bin TL’ye 7 bin m2 arazinin de sahiplerinden istimlak edildiği amfi tiyatro ile ilgili Meclis Üyesi Kemal Türkoğlu “Burası 4 milyon TL’ye mal olur” ifadesine, Başkan Altınok sessiz kaldı.

Amfi tiyatro için harcanan para ile Şarköy’e yüksekokul kazandırabileceğini ifade eden AKP’li meclis üyelerine Başkan Altınok “eski Tekel Şarap Fabrikasının yerini verin. Dernek kurulsun dedik hiçbir gelişme olmadı” ifadesine karşılık, Meclis Üyesi Engin Sadunoğlu “eski Tekel Şarap Fabrikası arazisi Özelleştirme İdaresi’nde olduğu için bizi aşan bir konu. Namık Kemal Üniversitesi zaten buraya değil, Kredi Yurtlar Kurumu’nun hemen yanında bulunan 17 bin m2’lik arsasına yüksekokul yapmak istediğini belirtiyor. Yüksekokul için dernek kurulması yönünde üç kadın meclis üyesi arkadaşımız görevlendirilmişlerdi” dedi. Meclis Üyesi Fatma Dindar da, Belediye Başkanı Altınok’un Namık Kemal Üniversitesi rektörü ile görüşeceğini, bu görüşmeye göre harekete geçeceklerini belirtti.

CHP’li Meclis Üyesi Nafız Selçuk Güvenilir, eski hükümet konağının yerinin Şarköy Belediyesine kazandırılması için, AKP’li meclis üyelerinden destek istedi. Güvenilir, yeni bir belediye binası için bu yerin uygun olduğunu belirtti.

Şarköy Belediyesi’nin Kaymakamlık aracılığıyla Bakanlıktan yerin satın alınması amacıyla başvuruda bulunduğu öğrenildi. Belediyenin 2 katlı yeni hizmet binası yapmayı planladığı kaydedildi.

Belediye Meclis Üyesi Kemal Türkoğlu, 5 binlik imar planları ile ilgili son durumu sordu. Başkan Altınok Temmuz ayına kadar zemin etütlerinin Bakanlık tarafından onaylanmasının beklendiğini ifade etti.

Meclis Üyesi Kadem Perçin, işsiz çok genç bulunduğunu projeler geliştirilerek istihdam sağlanıp sağlanamayacağını sordu. Başkan Altınok, Hoşköy’de ağ fabrikasının olduğunu, Şarköy merkezde yeni bir atölyenin hizmete gireceğini, istihdam yaratacak işadamlarına kolaylık sağlayacaklarını belirtti.

Belediye meclisinde daha önce görüşülen turizm bölgelerinin belirlenmesi ile ilgili Meclis Üyesi Engin Sadunoğlu, milletvekillerinin Turizm Bakanından söz aldığını, doğru kararlar alabilmek için daha önce turizm bölgeleri ilan edilmiş Ege ve Akdeniz’deki ilçelerde görüşme yaparak fikir sahibi olunmasının önemini ifade etti.

Belediye Meclis üyeleri harcamalarını kendileri karşılamak üzere, Ege bölgesinde turizm bölgesi ilan edilmiş ilçelere inceleme gezisinde bulunma kararı aldılar.

Gündem dışı maddeler kabul edilerek karara bağlandı.

Müteahhit Ahmet Özer’in imar plan tadilat talebi komisyona havale edildi. Yeni yapılacak hastane arazisi ile ilgili Karayollarından gelen olumlu görüş yazısı kabul edildi. Meclis Üyesi Engin Sadunoğlu, yeni hastane ile ilgili meclise bilgi verdi. Son iki hafta içerisinde Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü’nün İstanbul’daki merkezine gittiklerini, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı İsmail Sertkaya ile Hastane Başhekimi Çetin Kirezli’ninde ayrı ayrı günlerde kendileriyle birlikte olduğunu ifade ederek “Karayolları olumlu görüş yazısını posta ile göndermeye kalktığında  3 aylık bir gecikme yaşanma durumu vardı. Hastane projesi tamamlandı, Bakanlık kontrolünde. 10 Mayıs tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisinde karar geçtikten sonra, Şarköy Belediyesi imar durumu verecek. Bundan sonraki süreci Toplum Sağlığı Merkezi takip edecek. Bakanlığa gidecek, değerlendirmenin ardından ihale aşamasına geçecek. Bizim tahminlerimize göre 2017 yılı başlarında ihaleye çıkacaktır. Buradan Şarköy Belediye Meclisi olarak, üzerimize düşen görevi yerine getirdiğimiz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Gündeme imar planlarında lejantlarında trafo olarak görüne yerler park yeri olarak değiştirilmesi talebi komisyona havale edildi.

Şarköy Belediyesi Sosyal Tesisleri nokta olarak içkili yer izni ile ilgili talep İçişleri Komisyonuna havale edildi.

Eriklice ve Hoşköy mahallelerinde mülkiyeti Şarköy Belediyesi’nde olan gayrimenkullerin satılması talebi komisyona havale edildi.

İğdebağları mahallesinde yol güzergahı ile ilgili kamulaştırma talebi komisyona havale edildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin gündem dışı gelen talebi kabul edilerek, Şarköy Otogarı’nın adı, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şarköy Terminali olarak değiştirildi.

Meclis Üyesi Kadem Perçin doğalgazda son durum hakkında bilgi istedi.

Belediye Başkanı Altınok, doğalgaz ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, anlaşmanın sağlanmasının ardından, Şarköy girişinden itibaren 1 veya 1,5 yıl içerisinde şehir şebeke boru hatlarının döşeneceğini ifade etti.

Belediye Meclisi 1 Haziran Çarşamba günü toplanmak üzere sona erdi.


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 15456
Henüz hiç yorum yapılmamış!