ÇANAKKALE’YE SAVAŞSIZ BİR DÜNYA İÇİN 150 MİL KÜREK ÇEKTİLER

 

 

 

Çanakkale Savaşları’nın 100.yılı için geçen yıl İstanbul’dan Çanakkale’ye Deniz Kayakları (Kano) ile kürek çeken Gülhun Güçyetmez Gürbüz-İlker Gürbüz çifti bu yıl da 16 Nisan’da İstanbul, Yeşilköy’den denize açılarak, 5.gün akşamı 20 Nisan’da Şarköy’e geldiler. Gürbüz çifti 21 Nisan'da Şarköy'den ayrıldı, 23 Nisan Cumartesi günü Çanakkale Yat Limanında Belediye Başkanı ve yetkililer tarafından karşılandı.

1982-84 yılları arasında Şarköy Kaymakamlığı görevinde bulunan Erdoğan Gürbüz’ün amcası olduğunu belirten İlker Gürbüz, Şarköy’de konaklamaktan mutlu olduklarını söyledi.

İstanbul’dan Çanakkale’ye kano ile devam eden yolculuğu Ankara’dan gelen TRT Belgesel kanalının “Extreme Rehber” adlı programını sunan 6 kişilik ekibi de kayda alıyor.

 

Geçen yıl başlattıkları kürekle deniz yolculuğundaki amaçlarının savaşsız bir dünya olduğunu belirten İlker Gürbüz (50), “Bizi Unutma’ başlığı altında, Çanakkale Savaşlarında hayatını kaybeden büyük büyük dedem başta olmak üzere 450 bin askerine anısına saygı ve barışa dikkat çekmek için, onları unutmadığımızı, unutmayacağımızı belirtmek için bu yıl da 16 Nisan’da Yeşilköy’den eşimle birlikte yola çıktık. Bu yıl, Çanakkale Savaşlarının 101.yılında, TRT Belgesel Kanalı da İstanbul’dan itibaren bizleri takip ederek kayıt altına alıyor. Şarköy’e kadar saatte  3,5 deniz mili (6 km) hızla kürek çekerek, 100 mil yaparak geldik. Belirli noktalarda çadır kurduk. Yaptığımız 100 milin 95 milinde lodos yedik bizi güç duruma soktu. Her bir deniz mili için denizin durumuna göre bin 300 ile 2 bin kere kürek çekiyoruz. Bizim kürek darbelerini saysak da 450 bin etmiyor.

 Bizi yoran lodostan kurtularak, Hoşköy’den sonra rahatladık. Sevgili dostumuz Yakup Önal’la geçen yıldan bu yana görüşüyoruz, yolculuğumuzu bildirdik. Sohbet Motel’de TRT ekibiyle birlikte bize yer ayarladı ve otelde konaklama şansını yakaladık. Yolculuğumuza 21 Nisan Perşembe günü Şarköy’den devam ediyoruz. Buradan Gelibolu’ya kadar kürek çekip, uygun bir yerde çadır kurup konaklayacağız, sonraki akşam son durağımız Eceabat olacak, bir akşam da orada konakladıktan sonra, karşıya Çanakkale’ye geçeceğiz. Bizi burada Çanakkale Belediye Başkanı karşılayacak. Şarköy’de TRT’nin çekim yapması için teknesiyle bize destek sağlayan Mustafa Yavuz’a teşekkür ederiz.” Dedi.

2010 yılında Deniz Kayağı sporuna başladığını, geçtiğimiz yıl Çanakkale’nin en uzun deniz yolculuğu olduğunu, 2016’da ikinci kez yola çıktığını ifade eden Gülhun Güçyetmez Gürbüz (41) “Yeşilköy’den 3,5 yaşındaki kızımız bizleri uğurladı. Bu yolculuk onurla mücadele veren, tüm atalarımızı yüceltmek ve savaşsız bir dünya içindir. Dünya barışı ve savaşta kaybolanlar için kürek çekiyoruz” dedi.

Şarköy’de konaklamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Gülhun Güçyetmez Gürbüz “Geçen yıl tanıştığımız ve ulusal basına haber yaparak amacımızı ülke geneline duyuran Yakup Önal ve eşi ile yeniden bir arada olduk. Otel ve denizden çekim yapılacak tekne bulunması konusunda yardımcı oldu. Yolculuğumuzun en keyifli parkuru Uçmakdere’ydi. Heybetli yamaçlar, yamaçlardan sarkan renk ren çiçekler, denize dökülen su pınarları, bizi şaşkınlıkla izleyen oğlak sürüleri, denizdeki dalyanlar muhteşemdi” dedi.

TRT Belgesel Kanalı Extreme Rehber’in Yapım ve Yönetmeni Cem Gültekin “Şarköy’e ilk kez geliyorum, özellikle Uçmakdere gibi doğa harikası bir yeri şimdiye kadar görmemiş olmaktan üzüntü duydum. Gazeteci arkadaşımız Yakup Önal’ın Port Cafe Birstro’daki sohbetinde anlattıkları ilgimi çekti, buraya özel olarak gelip bir hikaye içerisinde belgesel çekmek isterim.” Dedi. Gültekin, Gürbüz çiftini, minibüsle takip ettiklerini denize yakın yerlerde kayıt altına aldıklarını belirtti.

20 Nisan akşamı Sohbet Motel’de konaklayan Gülhun Güçyetmez Gürbüz-İlker Gürbüz ve TRT’nin 6 kişilik ekibi, 21 Nisan sabahı, motel önünden, Mustafa Yavuz’un teknesinden denizden çekimler eşliğinde Çanakkale yoluna kürek çektiler. Denize açılmadan önce TRT ekibi sabah yürüyüşü yapan Şarköylülerle ilgili de görüntü aldı.

23 Nisan Cumartesi günü Çanakkale'ye varan Gürbüz çiftini Belediye Başkanı ve vatandaşlar ile basın mensupları karşıladı.

 


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 20154
Henüz hiç yorum yapılmamış!