ŞARKÖY BELEDİYESİ 31 YILLIK MARKETİ MÜHÜRLEDİ

ŞARKÖY BELEDİYESİ 30 YILLIK MARKETİN RUHSATINI İPTAL ETTİ!

Şarköy Belediye  Başkanlığı 1985 yılından bu yana faaliyette bulunan Sarıcapaşa Caddesi eski cennet motelin yakınındaki Sempati Marketi 15 Nisan 2016 tarihinde mühürledi.

Şarköy Zabıta Müdür Vekili  Burak Kazar, Zabıta Memurları Gazanfer Acar, Cüneyt Dursun'un imzalarının bulunduğu mühürlü kağıtta ""İdari Mahkemesinin 2016/311 kararı doğrultusunda mühürlendiği" ibaresi yazıldı.

Market sahibi Metin İbişhükçü, mühürdeki İdari Mahkema kararı doğrultusundaki ifadenin doğru olmadığını, işyerinin Belediye encümeni tarafından alınan karar doğrultusunda kapatıldığını ifade ederek "Mahkeme kararı yok. Çünkü mahkemeye veren benim. Herşey kesinleştiğinde kamuoyuna gerçeği açıklayacağım. Belediyeye tazminat davası açacağım" dedi.

 

Cumhuriyet Mahallesi, Sarıcapaşa Caddesi üzerinde 1985 yılında ruhsat verilen market, el değiştirdikten sonra yeni sahibine Şarköy Belediyesi tarafından zorluk çıkarıldı.

 

  Sempati adını taşıyan marketin ruhsatı encümen kararı ile iptal edildi. Belediye Başkanı Süleyman Altınok’la görüşen Market sahibi Metin Ibişhükçü “Belediye Başkanı bana ‘dükkanı kapatacaksın, yapacak bir şey yok’ dedi. Geçtiğimiz hafta yapılan belediye meclis toplantısında, ‘Kimsenin ekmeği ile oynamadım’ diye bir açıklaması var. İşyerimin ruhsatını iptal etmekle ekmeğimle oynamış olup olmadığının takdirini kamuoyuna bırakıyorum.” Dedi.

CHP Şarköy İlçe Başkanlığı delegesi de olan Metin Ibişhükçü “Belediyenin görevi vatandaşın işini kolaylaştırmaktır, zorlaştırmak, işyerini kapatmak değil. Niçin böyle yaptıklarını anlayamıyorum, şaşırıyorum.” dedi. Ibişhükçü, Şarköy Belediye Başkanlığını mahkemeye verdi.

 

1985 yılında yapılan binanın, aynı yıl altında market açıldığını, 2007 yılında tapusu ile satın aldığını söyleyen Metin Ibişhükçü “2008 yılında ruhsat için belediyeye müracaat ettim. Ruhsat Servisindeki yetkili, satın aldığımda devir kontratında market olduğu yazan ve 23 yıl market olarak ruhsatı bulunan, dükkanın daire olarak göründüğünü, işyerine çevrilmesi için  kat maliklerinden imzalarını almamı söyledi. Binada benim dışımda 23 daire sahibi bulunuyor. Bu daire sahiplerinin bir kısmı yurtdışında yaşıyor, hatta yurt dışında cezaevinde bulunan var. 2015 yılının Temmuz ayında imzaları toplayıp, belediye ruhsat servisine götürdüm. Bana, yetkili ‘Tapuya yazı yazacağım kat maliklerinin ismini isteyeceğim’ dedi.  Ben de ‘Bana 7 yıl önce niye bunu söylemediniz, ona göre hareket ederdim.’ Dedim. Bir süre sonra gittiğimde, Ruhsat servisindeki yetkili imzaların yarısının kabul edilmediğini söyledi. Hangi imzaların olduğunu belirtmiyor. Sadece 15 gün içerisinde eksik imzaları tamamlayın diyor. Yahu, hangi imzaları tamamlayacağım, zaten 7 yıl sürmüş imzaları tamamlamam, ben işi resmileştirmek istiyorum, onlar bana zorluk çıkarıyor.” Dedi.

Belediye Başkanı Süleyman Altınok’u makamında ziyaret ettiğini durumu kendisine anlattığını belirten Sempati Marketin sahibi Metin Ibişhükçü “Bana yardımcı olur, öneride bulunur diye beklerken ‘Dükkanını kapatacağız, yapacak bir şey yok’ dedi. Encümen kararı ile ruhsatım iptal edildi. Belediye vatandaşına yardımcı olacak, zorluk çıkarmayacak. Bana 7 yıl önce Tapudan isimleri alıp getirseler di, ben ona göre davranırdım. Kat maliklerinin bir bölümü yurt dışında yaşıyor. Her yıl Şarköy’e gelmiyorlar. Ben zorluklarla 7 yılda imzaları tamamlamışım. İmzalara güvenmiyorlarsa, bu konuda belediye dava açabilir. Benim işimi niye zorlaştırıyorlar. Başkan ‘Ben kimsenin ekmeği ile oynamadım’ diyor, 31 yıldan bu yana market olarak vatandaşa hizmet veren bir işyerinin ruhsatını iptal ediyorlar. Ekmeğimle oynanıp oynanmadığının takdirini kamuoyuna bırakıyorum” dedi.

Market sahibi Metin Ibişhükçü yürütmeyi durdurma kararı için Tekirdağ İdari Mahkemesi’ne başvurarak, Şarköy Belediyesi hakkında davacı olduğunu, dava sonucuna göre başka davalar da açabileceğini ifade etti.


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 55055
Henüz hiç yorum yapılmamış!