SEMPOZYUMDA ŞARKÖY’ÜN TARİHİ VE TURİSTİK ÖZELLİKLERİ ANLATILDI

TEKİRDAĞ ŞEHİR VE KÜLTÜR SEMPOZYUMU YAPILDI

 

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Tekirdağ Şehir ve Kültür Sempozyumu” 26 Kasım 2015 Perşembe günü Tekirdağ’da yapıldı. Sempozyumda, Şarköy’le ilgili bilgileri Yakup Önal verdi. Önal, Şarköy’ün, Tekirdağ ilçelerinde en önemli turistik değerlere sahip bir yerleşim yeri olduğunun altını çizerek “Şarköy, geçmişte ticaretin yoğun olduğu, çeşitli uygarlıkların gelip geçtiği önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Bağcılık, şarapçılık, tuğla ve kiremit üretimi ile tarihsel açıdan önemli bir ticari yapısı bulunmaktadır. Türkiye içinde en uzun sahil şeridine sahip bir turistik ilçedir. Mavi bayrağı, sörf ve yamaç paraşütü yapma imkanı olan, doğal yürüyüş alanları bulunan, havası, bitki örtüsü ile Tekirdağ’a değer katan, yapılacak projelerle bunu daha ileri taşıyacak bir yerleşim yeridir” dedi.

 

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak açılışta yaptığı konuşmada, geleceğe yürürken geçmişten ders almak gerektiğini belirterek “Tekirdağ, köklü bir geçmişe sahip, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir kent. Geçmişimizi unutursak geleceğe umut ve güvenle bakamayız. Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği işbirliği ile düzenlediğiniz bu sempozyum, Tekirdağ’ın tarihi ve kültürüne yeni bakış açıları ortaya koyacağına, kentlilik bilincinin gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Sempozyumun hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu’da bir konuşma yaparak, sempozyumun faydalı sonuçlar doğuracağına inandığını söyledi. Açılış konuşmasını Tarih Bilincinden Buluşanlar Derneği Başkanı Hüseyin Bayol’un yaptığı sempozyumda, Tekirdağ’ın tarihi, kültürel ve kent potansiyeli enine boyuna tartışıldı. 

 

Sempozyum sonunda katılımcı ve konuşmacılara teşekkür belgesi verildi. Katılımcı ve konuşmacılar belgelerini Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ahmet Poyraz, Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Mehmet Ali Işıkgör verirken, Hayrabolu eski Belediye Başkanı ve Yeşilay Derneği Başkanı Şener Çelikayar, gazetemiz kurucusuna plaketini verdi.

 Sempozyumda, eski Şarköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Tevfik Talaşmanlı ağaç oymacılığı sergisi açarken, sempozyuma Türk Hava Kurumu Şarköy Şube Başkanı Recep Gök de katıldı.


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 85233
Henüz hiç yorum yapılmamış!