FUKARALIKTAN İSTİKLAL MADALYASINI SATAN GAZİ!

Şarköyün Sesi Gazetemizin eki Şirin Şarköy Gazetesi’nde 26 Kasım 2011 tarihinde yayınladığımız bu yazıyı mutlaka okumanızı dileriz..

1915-1922 yılları arasında Şarköy civarındaki milis çalışmaları Birinci Dünya Savaşı başladığı zamanlarda Devlet-i Aliye-i Osmaniye bütün cephelerde savaşa girmiş, Yemen’de, Kutül Amarede, Mecid çöllerinde, Romanya, Galiçya’da, Bitlis, Erzurum ve Kuzey Kafkas cephesinde ve Çanakkale’de Koçyiğitler çarpışıp şehit olurken, bir taraftan da cephe gerisinde kalan yerler için sivil milis kuvvetler ve çeteler oluşturmuşlardır. Ege Bölgesinde, Çerkez Ethem, Yörük Ali Efe, Gökçen Efe, Demircioğlu Efe, Karadeniz Bölgesinde; Topal Osman, İpsiz Recep, Adana, Kahraman Maraş, Urfa, Antep kısmında, Şahin bey, Karayılan, Bozgeyik Ailesi, Bitlis Bölgesinde; Bediüzzaman Said Nursi, Doğu Anadolu’da, Seyit Rıza gibi isimler bunlardan bir kaçıdır.

Rumeli kısmında ise, Resneli Niyazi Bey, Bulgar Sadık, Grenebeli Bekir gibi şahıslar yer yer küçük gruplar halinde Bulgar ve Yunan talanına karşı kasabalarını korumuş, can kaybını azaltmaya çalışmışlardır.

Daha önce de yazdığımız gibi Bındırlı Mutiş (Mustafa) hem Selanik Demirhisar, Poroy taraflarında çete savaşları yapmış daha sonra da, Evreşe ve Kavak, Süleymaniye civarında Yunan karakollarını basıp, esir kurtarıp silah ve mühimmat kaçırmıştı. Mursallılı Tahir Efe ise, Gelibolu civarında bulunan Fransız cephaneliklerini (Dedboy) basıp, silah kaçırmış, Mursallı, Yayaköy, Yörgüç gibi yerlerin işgal edilmesini önlemişlerdir.

Ayrıca, aslen Yukarı Kalamış doğumlu, ailesi Nutya’dan gelme olan İsa Safberrak’tan dinlediğime göre Nutya civarında çeteler teşekkül ettirilmiş ve müdafaalar yapılmıştır. Bunlardan bazıları, Ali Meçko, Mehmet Pofi, Ali Yörük gibi isimler hem Nutya, hem de 1915 sonrası 1920 senesine kadar zamanla Ormanlı köyü civarında düşmanla savaşmışlardır.

Ayrıca, Şarköy’de oturan Cemil Çil ağabeyin babası Süleyman, amcası Hüseyin Mavili, Kalaycıköy, Müstecep, Sırtbey, Aksakal ve Deliller köyleri civarını savunmuşlar, çeşitli savaş hileleri yaparak Bulgarların oralara girmelerine mani olup Sağlamtaş ve civarındaki düşman karakollarını basıp silah, cephane ve canlı hayvan kaçırıp kendi köylerinde dağıtıp yararlıklar göstermişlerdir. 1915 senesinde Cemil Çil ağabeyi babası, Süleyman Mavili, Maydos (Eceabat), Anafartalar ve Conk Bayırında savaşmış, kolundan yara alıp, cephe gerisine gönderilmiş, kendi ifadesiyle kolunun kesilmesine ramak kalmış, sonrada Kalaycı köyüne dönmüş, yarası iyileşince tekrar Kuzey Kafkas, İslam Ordusuna çağrılmış, Erzincan’a intikal yapılırken, Merzifon civarında mola verildiğinde, Merzifon’da, yerli Ermeni çetelerin katliam yaptıklarını duyunca, asker hızla, oraya intikal ettirildiği ve orada gördüğü manzaranın tüyler ürpertici olduğunu, ne kadar sivil varsa hepsinin camiye doldurulup, yanıcı madde dökülerek yakıldığını ve cami duvarına Kebap yaptıklarını yazarak “Kebaplar hazırdır, yemeğe buyurun” ifadesinde bulunurlar. Bunları bizzat Cemil ağabey, bizzat gözyaşları içinde anlatmıştır. Daha sonra orada sukunet sağlandıktan sonra, Erzincan’dan, Sarıkamış ve Bakü’ye gidilmiş, oralarda ki çarpışmalarda bu defa Ruslara esir düşmüş, elleri telle bağlı olarak uzun süre kaldığı için, elleri bir süre sonra omuz hizasından yukarıya kalkmaz olmuş. Daha sonra esirlikten kurtulup, Türkiye’ye dönmüş, bir süre sonra eşini kaybetmiş, 1925 yılında yeniden evlenmiş, bu evlilikten 1928 yılında dünyaya Cemil Çil dünyaya gelmiş. Babası, 10 yaşındayken, 20 Kasım 1938’de vefat etmiş olan aynı zamanda İstiklal Gazi Madalyası olup, fukaralıktan satan Süleyman Mavili ve bu ülke için çarpışan kanlarını döken Gazi ve Şehitlerimizin Ruhları Şad olsun..

Not: Cemil Çil ve Belediye Başkanı Süleyman Altınok’un annesi kardeştir.

İsmail Subaşı 26 Kasım 2011


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 43551
Henüz hiç yorum yapılmamış!