ŞARKÖY BELEDİYESİ 40 YILLIK SA-BA MOTELİ'Nİ TARİHE GÖMDÜ!

Şarköy’ün Kızılay, Sedef motellerinin ardından, 3. yapılan motellerinden SA-BA Motel, 25-26 Ekim 2015 tarihlerinde Şarköy Belediyesi iş makinaları tarafından yıkıldı.

Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, SA-BA Motel’den daha eski olan Kızılay Oteli’ne onarım izni vererek, turizme yeniden kazandırılmasını sağlarken, SA-BA Motel için ortaya koyduğu olumsuz tutum, kamuoyunda olumsuz olarak değerlendirildi.

Belediye Başkanı Süleyman Altınok, yıkım gerekçesini yandaşı gazetesine, 10 yıldır kullanılmadığını, boş olan binanın sarhoş ve tinercilere ev sahipliği yaptığını, halkın şikayetçi olduğunu belirterek “Halkın huzuru için binayı mühürledik. Binayı yapı denetim şirketine kontrol ettirdik, sağlam olmadığını tespit ettirdik” diyerek ilgili makamlardan gelen yazı üzerine yıkımı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

1972 yılında inşaatı başlayan 1974 yılında hizmete giren SA-BA Motel’in adı, işletme sahipleri Sadiye ve Bahattin Yalnız’ın adlarının ilk harflerinden oluşuyordu.

SA-BA Motel 24 oda sayısı 60 yatak kapasitesiyle Şarköy turizmine uzun süre hizmet verdi. Birkaç yıl önce otelin işletmesini üstlenen, Afacan Otel işletmesi sahiplerinden Niyazi Pakyürek, SA-BA Motel’i yeniden turizme kazandırmak amacıyla binada onarım süreci başlatmak istemiş, bu konuda büyük bir borcun altına girmişti.

Otelin onarılarak yeniden turizme kazandırılmasına, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok’un olumsuz, yapıcı olmayan tutum sergilediği kamuoyuna yansımış, işletme sahipleri çektikleri zorlukları yakın çevresinde yakınarak paylaşmışlardı.

 SA-BA Motel’in varislerinden Prof.Dr. Ahmet Yalnız da Hazine’ye dava açtıklarını gazetemize daha önce ifade etmişti.

 


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 92734
Henüz hiç yorum yapılmamış!