TEKİRDAĞ’DA “ŞARKÖY DEPREMİ” ETKİLERİ KONUŞULDU!

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı tarafından organize edilen ‘1912 Şarköy Depremi ve Tekirdağ’a Etkileri’ konulu panel Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde geniş çaplı bir katılımla gerçekleştirildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ’ın deprem bölgesinde olduğunu hatırlatarak, “Deprem gerçeği ile yaşamayı öğrenmeli ama depreme karşı gerekli tüm tedbirleri de elimizde geldiğince almaya çalışmalıyız. Bu bilinçle hareket etmeye devam edeceğiz. (..)Tekirdağ'daki binaların yüzde 80'i 17 Ağustos depreminden önce yapılma. O nedenle risk taşıyan binalar. Böyle oluncada kentsel iyileştirme çok önem kazanıyor. Bu konuda da önemli çalışmalarımız var. Barbaros'ta deprem öncü izleme istasyonu açtık. Gelecek proje olarak ta bölgede bir çok noktada aynı istasyonların kurulması için çalışmalar var" dedi.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu panelde yaptığı konuşmada, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay hatları konusunda bilgilendirme yaparak, depremle ilgili insanlara doğru bilgiler verilmesinin önemine değindi.

Doğa Hareketleri Araştırma Derneği Başkanı Fuat Agalday, Tekirdağ AFAD Müdürlüğü Eğitim Koordinatörü Özden Işık, deprem öncü izleme istasyonları ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Panele Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok da katıldı.

Panel öncesi, Barbaros Mahallesinde Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu açılışı yapıldı.


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 58655
Henüz hiç yorum yapılmamış!