ÖĞRETMEN NEŞE ALTEN 22 YIL ÖNCE 22 GÜNLÜK ÖĞRETMENKEN ŞEHİT EDİLDİ

Şarköy doğumlu Öğretmen Neşe Alten, henüz 22 günlük öğretmen iken, Diyarbakır’ın Bismil İlçesine bağlı Çavuşlu Köyünde, PKK’lı teröristlerce 26 Ekim 1993 tarihinde, henüz 21 yaşındayken babası Hasan Alten ile katledilerek şehit edildi.

 

 

1972 yılında Şarköy’de doğdu. Öğretmen olmak istiyordu. Eğitim Fakültesi’ne girdi, 1993 yılında mezun oldu. 30 Eylül 1993 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesine Çavuşlu Köyü’ne ilk ataması yapıldı. Okulun fiziki yapısının iyi olmadığını gördü, köy muhtarı ve azalarla görüşerek eksiklikleri gidermek için yardım istedi. Köylüler isteksiz davranınca, kendi parasıyla okulun onarımını sağladı.

26 Ekim 1993 Salı günü, okuldan eve gelen Neşe öğretmeni babası Hasan Alten karşıladı. Yemek için hazırlık yapıldığı sırada kapı çaldı, Hasan Alten kapıyı açtığında 2 kişiyi karşısında gördü. Bir gün önce Erzurum’un Çat ilçesine bağlı Yavi Beldesi’ne gelen PKK’lı grup, akşam saatlerinde haberleri izlemek için kahvehanede toplanan insanlara “Biz PKK’lıyız burası Kürdistan toprakları” diyerek ateş açmış, 38 kişinin ölümüne neden olmuşlardı.

26 Ekim 1993 günü genç öğretmen Neşe Alten ile babası Hasan Alten’le karşı karşıya gelen PKK’lı iki terörist “T.C.’nin öğretmenini Kürdistan’a sokmayacağız” diyerek bağırdı. Önce Hasan Alten’i katleden teröristler, Neşe öğretmenin tüm yardım isteyen çığlıklarına kulak tıkayan köy halkının sessizliği içerisinde evden dışarı çıkarılarak burada hunharca katledilerek şehit edildi.

Neşe Alten, büyük hayalini kurduğu öğretmenlik mesleğine ilk adımını attığı Sinop Öğretmen Lisesi’nde 1986 yılında Öğretmenler Günü için yazdığı kompozisyonun bir bölümünde şöyle diyor “Nasıl anlatsam bilmem ki size karşı sevgimi, saygımı ana gibi, baba gibi, yurt gibi bağlıyım. Nasıl anlatayım bilemiyorum. Beni nasıl yetiştirdiğinizi. Biliyorum, okula başlayalıdan beri öğrendim, yüceldim ben. Herkese söylemek istiyorum bunu, duyurmak istiyorum... Tüm dünya öğrensin benim büyüdüğümü. Eski durumumu bilenler gelsinler istiyorum, yetiştiğimi, bildiğimi görsünler istiyorum. (..) Ben tükenmez olayım tüm insanlara, yolculara yeteyim istiyorum. Korkuyorum bazı geceler, karanlık geliyor her yer bana, karanlık çok karanlık. Üşüyorum yatağımda. O zaman unutayım diye, avunayım diye annemi, babamı, kardeşlerimi düşünüyorum. Yurdumu, binlerce şehidin kanıyla sulanmış yurdumu düşünüyorum. Sonra siz geliyorsunuz aklıma. Bizler sıradayız. Yine sizde sırada. Konuşuyoruz tartışıyoruz arkadaşça. Cıvıl cıvıl ortalık, bitsin artık diye düşünüyorum bir an. Herşeyi öğrendiğimi sanıyorum, ama sizin her sözünüzden, ağzınızdan çıkan her seste anlıyorum ki daha değil. Hiç ayrılmayalım ne olur. Büyüsem de girmesin aramıza hiçbir engel. El ele yürüyelim, ne olacağını bilmediğimiz yarınlara doğru...”

Neşe Alten bilmediği yarınlara yürüdü, 21 yaşında, henüz 22 günlük öğretmenken, kendisine emek veren babası ile şehit edildi.

22 yıl geçti.. biz unutmadık.. Şarköy halkı unutmadı.. öğretmen meslektaşların unutmadı.. seni sevenler hiçbir zaman unutmadı..

Işıklar içinde yat..

Yakup ÖNAL

Şarköyün Sesi Gazetesi

Yazı İşleri Müdürü


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 28890
Henüz hiç yorum yapılmamış!