HÜRRİYET GAZETESİ SEYAHAT EKİ YAZARLARI, OKURLARIYLA BOĞAZ TURU YAPTI

Hürriyet Gazetesi’nin Türkiye’nin en çok okunan eklerinden Seyahat eki, 18 Ekim 2015 Pazar günü, Ünlü Rehber Saffet Emre Tonguç’un eşliğinde Boğaziçi turu düzenledi. İstanbul’un Marmara Denizi, Boğaziçi’ndeki iki kıtada yer alan yalılarının anlatıldığı tura, Hürriyet Gazetesi ekler (Kelebek-Cumartesi-Pazar-Keyif ve Seyahat) genel yayın yönetmeni Çınar Oskay, Seyahat eki yayın yönetmeni Serkan Ocak, Ünlü Fotoğrafçı Sebati Karakurt, Seyahat eki editör ve yazar kadrosu, 2006’dan bu yana Seyahat ekinde yazan, gazetemiz kurucusu Yakup Önal ve sürpriz konuk olarak İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, eşi ve çocukları ile birlikte tura katıldı.

Boğaz turuna, Seyahat ekinin her hafta arka sayfasındaki fotoğrafın nerede çekildiğini bilen okurlar arasında kurada kazananlar ve tura ücretli katılmak amacıyla; Ankara, İzmir, Eskişehir, Edirne gibi Türkiye’nin bir çok ilinden de katılım oldu. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı tur 3 saat sürdü.

Kabataş iskelesinden kalkan Keyif Style teknesinde, Ünlü Rehber, Seyahat eki Yazarı Saffet Emre Tonguç, Ortaköy Camisini anlatarak başladı bildiklerini paylaşmaya. Kıyı boyunca yer alan, Dolmabahçe Sarayı, camiler, köşkler, yalılar, eski karakol binaları, Kuleli Askeri Lisesi gibi bir çok tarihi yapı hakkında bilgi veren Tonguç, sarayların, camilerin adlarının anlamını, nereden adının geldiğini anlattı. Boğaz kıyısında yer alan yalıların ilk sahiplerinden, günümüz sahiplerine kadar kimlere ait olduğunu belirtti, hangi dizilerin çekildiğinden söz etti, astronomik fiyatlarını söyleyerek dinleyenleri şaşırttı. Ünlü Rehber Saffet Emre Tonguç “ Dünyada 126 değişik ülke gezdim, ne kadar mahvetmeye kalkışsak da, en güzel şehir İstanbul’dur” ifadesinde bulundu. Tonguç, Boğaz’da en çok Sabancı aile bireylerinin yalılarının olduğunu, onları Koç ailesinin takip ettiğini, Aydın Doğan, Turgay Ciner, Akın İpek gibi medya patronları ile Sezen Aksu gibi sanatçıların, tanınmış işadamlarının, şöhretlerin de yalılarını gösterdi.

Turun sonuna doğru Gazetemiz Kurucusu Yakup Önal’ın hediye olarak getirdiği Mursallı ve Çınarlı köylerinde üretilen şaraplar, Saffet Emre Tonguç’un gezi boyunca anlattıklarıyla ilgili soruları bilenlere verildi. Gezinin sonunda, Tonguç, kitaplarını % 50 indirimle alan okurlarına imza verirken, hatıra fotoğrafı çekildi. Hürriyet Gazetesi, geziye katılanlara kitap ve bandana hediye etti.

Çeşitli yiyecek, içecek ikramlarının yapıldığı Boğaz gezisi 24 Ekim 2015 günü son kez yapılacak.

Gezi sonrası Hürriyet Seyahat eki toplu fotoğraf çekildi. Ünlü fotoğrafçı Sebati Karakurt, 24 Ekim 2015 Pazar günü Seyahat ekinde çıkacak yazı için toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

 


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 91220
Henüz hiç yorum yapılmamış!