ŞARKÖY’ÜN ÇINARLARI YAZI DİZİSİNDE ZİYA KERESTECİ ANLATTI:

 

“ŞARKÖY’DE MÜBADELEDEN ÖNCE 12 YERLİ, 70 RUM HANE VARDI”

28 Nisan 2015 tarihinde kaybettiğimiz Şarköy’ün en köklü ailelerinin en ulu çınarlarından Ziya Keresteci (86) 5 yıl önce Şarköyün Sesi Gazetemizin eki Şirin Şarköy Gazetesi’nde hazırladığımız “Şarköy’ün Çınarları” yazı dizisine tarihi bir çok açıklamada bulunmuştu.

Önümüzdeki yıllarda kitaplaştıracağımız bu açıklamaları, Şarköy’ün tarihine not düşmek amacıyla bir bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

 

Bakın Ziya Keresteci nasıl Gazetemiz Kurucusu Yakup Önal’a kendisini anlatıyor;

“Ben 1929 Şarköy doğumluyum. Dedem Ahmet Keresteci, Şarköy’ün ilk tüccarlarındandır. Kereste ticareti yapması nedeniyle soyadımız oradan gelir. Babam Hüseyin Keresteci, Şarköy’ün önde gelen tüccarlarından biridir. Babam, mandıracılık, kaşar peyniri imalatı, zahirecilik ve toplu et satış işi yapıyordu.

Dedem Ahmet Keresteci, iri yarı bir adamdı, 9-10 yaşlarında iken hatırlarım. Dedemin zamanında Romanya’dan İstanbul’a gelen keresteler, deniz yoluyla, yelkenli kayıklarla Şarköy’e gelirmiş. Dedem kayıkla gelen bu keresteleri, deniz kenarında suyunu çekmesi, kuruması için 3 ay ıskarada tutarmış.”

Dedesinin, Uzun Nafız dayı adlı bir arkadaşı olduğunu söyleyen Ziya Keresteci “ Dedemle çarşıda oturur sohbet ederlerdi. Dedem yazın kulağıma kiraz takardı” diyor.

Ziya Keresteci “Biz Şarköy’ün yerlisiyiz. Rumlar zamanında (Mübadele öncesi Osmanlı dönemi) Şarköy’de 12 yerli hane var. Rumların hane sayısı ise 70 idi. Şarköy’ün belli başlı yerli haneleri; Hamdi beyler, Yirmibeşler, Zülfü ağalar, Bulgurlar, Rahmetli Doğan Küçüklerin dedeleri Abdullah ağabeylerdi. Şarköy o dönemlerde köy gibiydi. Rumlar çiftçilik, balıkçılık ve şarapçılık yapıyorlardı. Türkler ise çiftçilik yapıyor, buğday, arpa çavdar ekiyorlardı. Zeytin ağacı vardı ama herkes kendine yapıyordu. Bizim Pazar içindeki şarap mağazamız Rumlardan kalmadır. Rumlar buradan gittiğinde, mübadeleden gelen muhacirler, şarap işini bilmedikleri için, yatıkları (fıçı) yakmak amacıyla balta ile kırıp, şarapları dökmüşler.”

Ziya Keresteci, Şarköy’de çoğu kişinin bilmediği, sayfalarca tarihi bilgiler bıraktı. Günü geldiğinde Şarköy halkı ile kitaplaştırarak bunları paylaşacağız.


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 25452
AHMET TAS diyor ki;
" ... Rumlar zamanında Şarköy’de 12 yerli hane var. ....." "Rumlar zamani" ifadesi yanlis kullanilmis. Mubadeleden once Osmanli donemi denebilir.