YENİKÖY ÇINARINI KAYBETTİ

Yeniköy Mahallesi’nin renkli ismi fötr şapkasını başından hiç çıkarmadığı için “Başkan” lakabıyla anılan Ziya Çelen, 84 yaşında vefat etti.

 

8-21 Haziran 2011 tarihli Şirin Şarköy Gazetemizin “Şarköy’ün Çınarları” yazı dizisinde “Bu sayıda sizlere renkli bir kişiliğe sahip, herkesin ‘Başkan’ diye hitap ettiği, fötr şapkasını başından hiç eksik etmeyen, Ziya Çelen’i tanıtmaya çalışacağız” diye söze başladığımız, 84 yaşındaki, Yunanistan’ın Selanik şehrine bağlı Drama kasabasından mübadele ile Şarköy’e gelen bir ailenin çocuğu Ziya Çelen 8 Ekim 2015 Perşembe günü geçirdiği kalp krizi sonrası hayata veda etti. Cenazesi Yeniköy’den büyük bir kalabalık eşliğinde kaldırılarak, köy mezarlığında toprağa verildi.

Şarköy’ün bir başka çınarı 97 yaşında hayata iki hafta önce veda eden “Ocak Hasan” ın damadı olan Ziya Çelen, gazetemize aktardığı çileli yaşam öyküsünde, babası İsmail Çelen’in Yeniköy’de 22 yıl muhtarlık yaptığını, çocukken köy içindeki Rumlardan kalan kilisenin çanlarını ‘dan dan’ diye çalarak yaramazlık yaptıklarını anlatarak “Alman Harbindeki yokluğu çok iyi hatırlıyorum. Mısır koçanı yerdik, kabız olur, tuvalete çıkamazdık. Askerler Ortaköy’den katırla ağaç kesmeye köye gelirlerdi. Katırlar pislerdi. Biz katırın pisliğini tek tek toplar, içindeki arpaları eve götürürdük. Annem onları kurutur, sonra un yapar yerdik. Tarhanaları, tuzsuz, yağsız, kepekle yerdik. Ne yapacan, yokluk vardı”

Çileli bir çocukluk geçirmesine rağmen, güleç, konuşkan, sevilen sayılan bir isim olan “Başkan” Ziya Çelen’e gazete olarak Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 81532
Şafak Biçet diyor ki;
şarköy ün geçmiş ini yaşayan bir tarih olan dedemize Allah tan rahmet dilerim
DİLAVER KEKLİK diyor ki;
ALLAH RAHMET EYLESİN YENİKÖY MAHALLESİNE HANE ZİYARETİNE NE ZAMAN GİTTİYSEM FOTOLLİ ŞAPKASIYLA YANIMA GELİR NASILSIN ZİYA AMICA DEDİĞİMDE 18 LİK DELİKANLILAR GİBİYİM CİVA GİBİYİM DERDİ.KENDİSİNİ HİÇ BİR ZAMAN YAŞLI HİSSETMEZDİ.ÇOK İYİ BİR İNSANDI ALLAH KABİR RAHATLIĞI VERSİN YENİKÖYÜN BÜYÜK BAŞKANI