HOŞKÖY MANASTIRI TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ  HOŞKÖY MANASTIRINI YENİDEN YAPTIRACAK

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Şarköy’ün Hoşköy Mahallesi, 4328 ve 4239 parsellerde bulunan 1865 yılı yapımı, Hagios İoannis Thelogos Manastırı’nı yeniden yaptırmak amacıyla, restitüsyon, restorasyon projelerinin yaklaşık maliyetinin belirlenmesi amacıyla hizmet alımı ihalesi duyurusu yaptı.

Restoratör Mimar olarak en az 5 yıl meslek deneyimi istenen ihale için başvuru tarihi 12 Ekim 2015 tarihi olarak belirlendi.

Şarköy merkezde bulunan tarihi eski Jandarma Karakol binasının restitüsyon, restorasyon projesini Kaymakam Mümin Heybet döneminde çiziminde görev alan Yıldız Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr. Zafer Akdemir, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi önce restitüsyon, restorasyon için ne kadar bir maliyet çıkacağının belirlenmesi için ihale açıyor. Çıkacak maliyete göre de Manastırın restorasyonunun yapılıp yapılmayacağına karar verilecektir.” İfadesinde bulundu.

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Yakup Önal’ın bacanağı olan Yard.Doç.Dr. Zafer Akdemir’in restitüksiyon restorasyon çizimlerinde görev yaptığı eski Jandarma Karakol binası ile ilgili Şarköy Kaymakamlığı ve Şarköy Belediyesi’nden proje bedeli alınmamıştı. Bina bugün Kent Müzesi olarak işlev görüyor.

1865 yılı yapımı St.İoannis Theologos Manastırında 2012 yılı Kasım ayında, Fener Rum Patriği Barthholomeos ayin gerçekleştirmişti.

 

 


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 49373
Henüz hiç yorum yapılmamış!