DENİZ KANOSU İLE 22 ÜLKE GEÇECEK 20 BİN KİLOMETRE KÜREK ÇEKECEK

 

 

Çek Cumhuriyeti Vatandaşı Jiri Olivia (28) 4 Nisan 2015 tarihinde Prag’dan deniz kayağı (Kano) ile kürek çekmeye başladı. Avrupa’nın en uzun nehirlerinden Tuna üzerinden kürek çeken Olivia Karadeniz’e açıldıktan sonra, Marmara Denizi’nde kürek çekerek Şarköy’e geldi.

 

 

“Tuna Nehri boyunca 8 ülke geçtim, Karadeniz’e açıldım. Karadeniz’i kanomla 800 kilometre kıyıdan takip ederek İstanbul Boğazı’ndan Marmara Denizi’ne ulaştım” diyerek anlattığı macerasında, Çanakkale Savaşlarının 100.yıl dönümü nedeniyle deniz kayakları ile Marmara Denizi’ne açılan ve gazetemiz kurucusu Yakup Önal’ın dostları  Gülhun Güçyetmez Gürbüz, İlker Gürbüz çiftinin  Florya’daki evlerinde konuk oldu. Marmara Denizi kıyılarını aştığı kanosu ile Şarköy’e gelen Jiri Olivia, burada yaptığı Şarköyün Sesi Gazetesi ekibine yaptığı açıklamada “Çalışmayı macerayı seven bir insanım. Henüz 15 yaşında iken Himalaya’ya tırmandım. Farklı bir çok ekstrem spor yaptım.” Diyen Olivia, evlendikten sonra sürekli aynı işi yapmaktan sıkıldığını, bir sabah kalktığında farklı anlamlı bir iş yapmayı kafasına koyduğunu belirterek “Yeni şeyler, düşünceler, insanlar, yerler görmek istedim. Ben doğayı ve içindeki her şeyi seviyorum.

Çalışmayı seviyorum ama aynı şeyleri yapmak dışında farklı bir iş yapmak hayata anlam kazandırmak amacıyla deniz kayağıyla, Avrupa Kıtasını geçmek istedim. Belirlediğim yol eskiden kullanılan su yolu ama bu günlerde çok az insan bunu deniyor. Sevgili eşim Jirana ile konuşarak onun fikrini aldım. Bana destek oldu, ona anlayışı ve sevgisi için teşekkür ediyorum.

Bana bu yolculukta iyi insanlar yardımcı oldu, eşlik etti, bir de tabii, doğanın bizden farklı olan canlıları hayvanlar bana yoldaş oldu.

Şimdiye kadar 13 baraj aştım, Karadeniz’i geçtim, Marmara Denizi’nde Şarköy’e uğradım. Beni misafir eden Moon Light sahiplerine teşekkür ediyorum. Yolculuğum, Ege Denizi, Yunan adaları kıyıları, Akdeniz, Adriyatik kıyıları, Cebelitarık Boğazından geçtikten sonra, Atlantik Okyanusu’na geçeceğim, Portekiz’i kıyıdan takip ederek, dünyanın en fazla deniz araç trafiğinin olduğu Manş Denizi’nden Almanya’nın Hamburg şehri üzerinden yeniden Tuna Nehri’ne ulaşarak, 1000 gün sürecek, toplamda 22 ülkeyi, 20 bin kilometre kürek çekerek yaşadığım, yola çıktığım Prag’a varacağım. Günlük rutin işlerin dışına çıkarak, gözlerimi ve kalbimi, zihnimi açacağım bu yolculuk bana çok şey katacak” dedi.

7 Ağustos Cuma günü geldiği Şarköy’den, 9 Ağustos Pazar sabahı ayrılan Jiri Olivia 13 Ağustos Perşembe günü Çanakkale Boğazın’dan Ege’ye açılmak üzereydi. Olivia, Şarköy’de kendisine gösterilen ilgiden mutlu olduğunu söyleyerek teşekkür etti.

 

Hasan Geniş-Gonca Geniş ve Fikri Tunca, Jiri Olivia ile Moon Lihgt’ta görüştü.

 


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 42620
Henüz hiç yorum yapılmamış!