ZEYTİN YİNE GÜVE TEHLİKESİNDE

Son iki yıldır zeytinde görünen “güve” zararları bu yıl da yapılan takiplerde varlığını gösteriyor. Geçtiğimiz yıl zeytin rekoltesinin % 70 azalmasına neden olan güve ile ilgili Şarköy İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü üreticiyi uyaran açıklamalarda bulunarak ilaçlamaların bildirilen tarihlerde mutlaka yapılması gerektiğinin önemine dikkat çekti.

Yapılan açıklamada 13 Nisan 2015 tarihinde 7 farklı bölgeye Delta tipi Feromon tuzaklar kurarak zeytin güvesi zararlılarının rakibe alındığı ifade edilerek “Haftada 2 gün tuzak kontrolleri ve arazi gözlemleri yapılarak zararlıya karşı mücadele çalışması yapılmaktadır. Çıkan sonuçlar İlçe Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından değerlendirilerek, gerek görüldüğünde ilaçlama ilanı yapılmaktadır. Teknik personelimiz üreticilere mahallinde zeytin hastalıkları ve zararlıları konusunda bilgi vermektedir.” denildi.

Üreticiler en son 12 Haziran 2015 tarihinden itibaren 3 gün içerisinde hava koşulları dikkate alınarak ilaçlama yapılması gerektiği bildirildi.

İ

 


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 73110
Henüz hiç yorum yapılmamış!