TEİAŞ ŞARKÖY’DE ENERJİ İLETİM HATTI KURUYOR

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü, Camikebir Mahallesi Saray Bayırı üzerinde yapılmakta olan Şarköy Trafo Merkezi’nden başlayarak, 11 bin 720 metre (11,720 km) mesafe uzaklıktaki, 2009 yılında faaliyete giren Kocaali- Yeniköy sahasındaki Sarıkaya Rüzgar Enerji Santrali’ne bağlanacak, 154 kV gerimli 38 adet direği bulunan “Enerji İletim Hattı” kuruyor.

Enerji İletim Hattı için seçilen yaklaşık 10 milyon 202 bin 406 metrekare alanın, 228 bin 759 metrekaresinin tesis çalışmalarından etkileneceğinin belirtildiği ÇED raporunda, 4 bin 757 m2 lik orman alanında bulunan ormanlık bölgedeki ağaçların da kesileceği ifade edildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Enerji İletin Hattı üzerinde, göçmen kuşların yolu bulunduğunu ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tekirdağ İl Müdürlüğü’nde askıya çıkan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna göre, proje Camikebir Mahallesi Mustafa Kemal Caddesine yaklaşık 1300 metre mesafedeki Saray Bayırında yapılmakta olan Şarköy Trafo Merkezi’nden başlayacak, 11,720 km mesafe tutan güzergahın sağından solundan 1 km olmak üzere 2 km genişliğinde bir koridorla, 600 metre mesafedeki Kocaali Köyü ile, yaklaşık 700 metre mesafedeki Şenköy’e yakınlıktan geçecek 16 adet durdurucu, 22 adet taşıyıcı toplam 38 adet direk, Sarıkaya Rüzgar Enerji Santrali Trafo Merkezine bağlantısı gerçekleştirilecek. Hat boyunca 50 metre genişliğinde güzergah içinde inşaat çalışmaları sürdürülerek 30 personel çalıştırılacak.

Proje kapsamında 9 bin 200 m2’lik bir alan kamulaştırılacak, 576 bin 800 m2’lik bir alanda da irtifak hakkı tesis edilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Enerji İletim Hattı güzergahının sonbahar kuş göçü yolu üzerinde olduğunu, ilkbahar göçü yolu üzerine de yakın bir yerde bulunduğunu ifade ettiği görüş yazısında, proje kapsamında hat boyunca, renkli kuşkonmazların, balonların ekleneceğinin taahhüt edilmesi, hat boyunca doğal ve kültürel peyzajın sürdürülebilir korunmasına hassasiyet gösterilmesini istedi.

Enerji İletim Hattı’nın geçeceği güzergahta Enerji Manyetik Alan (EMA) etkisi olacağı belirtilen ÇED raporunda “Projenin işletme aşamasında, EİH bakım çalışmalarından kaynaklı katı atık ve gürültü oluşması söz konusudur. Bir diğer husus da EMA etkisi olmakla beraber hat güzergahının yerleşim yerlerinin mümkün olduğunca uzağında olması nedeniyle sağlık ve çevre üzerine olumsuz etkilerin düşük düzeyde olacağı öngörülmektedir.” ifadesine yer verildi.

Raporda sonuç bölümünde “EİH’nin devreye alınmasıyla, Sarıkaya RES’te üretilecek enerji enterkonnekte sisteme aktarılacak böylece Tekirdağ ili ve çevresindeki yerleşim yerleri ile bölgede faaliyet gösteren sanayi ve turizm tesislerinin enerji ihtiyaçları sürekli ve kesintisiz şekilde karşılanacak,bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimindeki süreklilik sağlanmış olacaktır.” Denildi.

Basın Kanunun 24.maddesine göre haber ve fotoğrafları izinsiz alıp kullanmak suçtur. Haber ve fotoğraflarımızın tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 51090
Henüz hiç yorum yapılmamış!