"Şarköy Sörf'te Alaçatı'ya rakip olacak"

 

Kulüp Başkanı Uyar, başlangıç olarak 13 sörf sporu adayına eğitim verilmeye başlandığını belirtti. Alaçatı'dan Şarköy'e kurs vermek için gelen sörf eğitmeni Zafer Çeken (30) " Sekiz yıldır Çeşme Alaçatı'da windsörf eğitmenliği yapıyorum. Şarköy'e talep üzerine Serkan Uçak'la birlikte geldik. Burada 10 gün kalarak, teorik ve pratik dersler vereceğiz. Teorik derslerimizde ilk etapta malzemenin tanıtımını gerçekleştireceğiz. Sörf üzerinde bulunan bord, yelken tanıtılacak. Bord'un üstündeki parçalar, ne şekilde duracağı, bordun nasıl yürüdüğü, rüzgarın nasıl kullanılacağı, rüzgar yönleri, rüzgarın ne şekilde alınacağı, nasıl seyredeceğimiz, su yüzeyinde denge, yelken nasıl kaldırılacak, vücuda en az baskı olacak şekilde yelkenli sudan nasıl kaldrılacak, gidiş geliş şekillerini gösteriyoruz. Öğrenciler deniz üzerinde prartik yapıyor. Eğitimimiz 5 gün sürüyor, toplam 10 saat eğitim veriyoruz. Daha sonra bol bol pratik yapılıyor. Sörf sporuna yeni başlayanlara malzeme almalarını önermiyorum. Kiralama yoluna gitmelililer. Pratikleri arttıkça daha sonra kendi bordlarını temin edebilirler. bu da tabi bir eğitmen tarafından önerilmeli.

Şarköy sörf sporu için çok uygun. İlk çıkışta suyun sığ olması, deniz trafiğinin, tekne, gemi yoğunluğunun olmaması, rüzgarın geliş yönünün kıyıdan açığa olmaması çok iyi. Şarköy'ün İstanbul'a yakın olması bir avantaj. Yılın 12 ayı yapılabilecek bir spor. O nedenle Alaçatı'ya gelen İstanbullular, Şarköy'ü tercih edebelir. Alaçatı'da sörf sporu Nisan-Ekim aylarında yoğun olarak yapılır, 300-400 sörfçüyü Alaçatı ağırlar. Şarköy'de kendisini iyi tanıtırsa, Alaçatı'ya alternatif olabilir"dedi.

Şarköy Kaymakamı Mümin Heybet, sör kulübünün açılışına katılarak, Kulüp Başkanı Av. İbrahim Uyar ve sporcuları kutladı. Şarköy'ün rüzgarının önemine sahip çıkması, turizme katkı sağlayacak olması nedeniyle, kulübün başarılı olmasını diledi.


Yorumlar

Sizde yorum yapın;

Adınız-Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : 60489
mgboyraz diyor ki;
MEVCUT KUMSAL ALANDA DA GEREKLİ ŞEKİLDE TEMİZ TUTULARAK, İŞLETME SAHİPLERİ VE YERLİ HALKIN BU KONU DA Kİ DUYARLILIĞI, TİTİZLİĞİ OLUMLU OLUR.SAHİL BOYUNCA UYGUN YERLERE KONUŞLANMIŞ 2-3 SÖRF EĞİTİM ALANI VE ÖĞRETMENLERİ İLE ŞÖRKÖY'ÜN DENİZLE İÇİÇE İNSANLARININ-GENÇLERİNİN ARASINDAN YETENEKLİ SPORCULAR ÇIKABİLİR.BEN AKDENİZ İNSANI OLUP, ŞÖRKÖY'DEN EVLİYİM YETERLİ TANITIMIN YAPILMADIĞINA, ANCAK ÇOK FARKLI ÖZELLİKLERİNİN OLDUĞUNU BİLİYORUM.ZEYTİN, Z.YAĞI, ÜZÜM, PEYNİR HELVASI, ŞARAP V.S.
gözde diyor ki;
ben sörf yapmasını bilmiyorum sörfle ilgili bilgi almak istiyorum sarkoyunsesigazetesi@mynet.com a e-postanızı girin
İLETİŞİM İÇİN diyor ki;
sarkoyunsesigazetesi@mynet.com yakuponal@gmail.com ilkeral@gmail.com 0282 518 99 66 0282 519 0 55 Fax. 0282 518 99 66
hilal uysal diyor ki;
Merhaba, ben şarköyde sörf yapmak istiyorum Ancak clübe ulaşamıyorum bana telefonunu gönderebilirmisiniz teşekkürler Hilal uysal
Nil diyor ki;
Daha kapsamlı bilgi